czwartek, 1 listopada 2012

Obudź się, póki wirus HCV drzemie.


Niedawno dostałam maila od Pani Eweliny Sadowskiej z propozycja udziału w kampanii Obudź się, póki wirus HCV drzemie, mającej na celu szerokie rozpowszechnienie informacji na temat wirusa HCV i wszystkiemu, co z tym zagadnieniem się wiąże.


HCV jest wirusem, który w organizmie człowieka wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest to choroba przewlekła, mierzona w skali światowej- prawdopodobnie zakażonych jest ok 3 % całej populacji (w Polsce to ok 700 000 osób!). 
Choroba w bardzo dużej liczbie przypadków przebiega bez jakichkolwiek objawów. Nieleczona może doprowadzić do marskości wątroby lub jej raka. Odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec uszkodzeniu wątroby lub zmniejszyć nasilenie choroby, więc- nie ma bata, trzeba się badać!


W jaki sposób możemy się zarazić? 

Do zakażenia wirusem dochodzi podczas kontaktu z osobą zarażoną. A konkretniej podczas m.in: 
  • robieniu tatuażu lub przekłuwaniu uszu w salonie 
  • wizyty stomatologicznej 
  • przyjmowaniu dożylnie lub donosowo narkotyków
  • zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich, gdzie dochodzi do uszkodzenia skóry i kontaktu z zakażona krwią 
  • udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków, bez odpowiedniego zabezpieczenia 
  • akupunktury, golenia, używania wspólnych przyborów kosmetycznych 

Czyli teoretycznie każdy z nas choć raz w życiu mógł się znaleźć w jednej z wyżej wymienionych sytuacji. Najważniejsze, aby zawsze w miejscach typu gabinety stomatologiczne/tatuażu/kosmetyczne zwrócić uwagę na to czy sprzęt jest odpowiednio dezynfekowany i czy pracownicy zachowują środki bezpieczeństwa, jak np rękawiczki (oczywiście jednorazowe!). 


To tyle ode mnie. Po więcej szczegółowych informacji zapraszam na stronę Akademii WZW C, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, sprawdzicie swoją wiedzę na temat WZW C i będziecie na bieżąco śledzić rozwój kampanii. 

Polecam również konkurs pana Wątroby na slogan zachęcający do przebadania się na obecność wirusa. Wystarczy polubić fan page Pana Wątroby na Facebooku, wymyslić slogan i przesłać go na adres: panwatroba@akademiawzwc.pl. Macie czas jeszcze do 5 listopada.  I nie zapominajcie, że w dbaniu o zdrowie najważniejsza jest profilaktyka. 

 

1 komentarz:

  1. mam w swoim otoczeniu zakażonego. niedawno się o tym dowiedziałam, więc czytam o tym często

    OdpowiedzUsuń

Bardzo Ci dziękuję za odwiedziny mojego bloga :)
Będzie mi jeszcze milej, jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Pozdrawiam :*